new life

Zdravie je náš prirodzený stav. Akákoľvek choroba nám ukazuje, že kráčame nesprávnym smerom.

Od koreňov k zdravšiemu a slobodnejšiemu žitiu 13.5.-14.5.2023

Od koreňov k zdravému a slobodnejšiemu žitiu

Srdečne Ťa pozývam na druhý zážitkový workshop k nám domov do priestoru, ktorý nás vyživuje celostne. 

Naši predkovia žili v súlade so všetkým živým, rešpektovali prírodné zákony, prispôsobovali svoju existenciu cyklom prírody, boli inštinktívni a rozumeli prepojeniam, ktoré sú tak prirodzené ako sám život.

Srdečne Ťa pozývam k spojeniu so zemou a na cestu, ktorá nám pripomína, čo to znamená byť v skutočnosti súčasťou prírody, ale aj človekom.

Doba, v ktorej práve žijeme je synonymom odpojenia - od nás samotných, od komunitného spôsobu života, od prirodzených spojení s prírodou, alebo sme sa my rozhodli odpojiť od života, ktorý je ako hovoria Mexičania „Pura vida“ – drsný, intenzívny, čistý a zmysluplný život. Takýto je život v prírode a v našej záhrade.

Tento zážitkový workshop Ťa na pár hodín vtiahne do magického a fascinujúceho sveta záhrady. Záhrada nás učí nielen si vážiť vlastnú prácu, trénuje našu trpezlivosť, učí nás pozornosti, láskavej starostlivosti, ale je aj liečivým miestom pre znovunadobudnutie pocitu fyzického a psychického zdravia. Prináša do našich životov doslova návrat ku koreňom. Náš plazí mozog sa v záhrade má tendenciu rozpamätať na to, kým sme v minulosti boli.

Program:

  • Od biodiverzity, cez vzájomné a podporujúce sa vzťahy v záhrade sa napojíme k významu a kvalite pôdy.
  • Naučíš sa starať o svoj kúsok zeme šetrným spôsobom bez používania herbicídov a chemických postrekov. Naučíš sa pripravovať prírodné hnojivá, ktoré sú zadarmo a dodávajú zelenine a ovociu potrebné živiny. Okrem zeleniny a ovocia podporíme výživu a odolnosť záhrady aj o byliny a koreniny.
  • Otvoríme tému potravinová sebestačnosť a možnosti, ktoré nám ponúka  komunita, v ktorej žijeme. Predstavíme si možnosti uskladnenia potravín na zimu a aj zazimujeme teoreticky záhradu, aby sa  dostatočne pôda zregenerovala a pripravila sa na ďalšiu sezónu.
  • Pozrieme sa na trávenie v kontexte zdravého života z pohľadu Ajurvédy.

Tento rok mám pripravený 2 dňový dlhší formát v dvoch priestoroch.

  1. Budovanie vlastnej záhrady a cesta začiatočníka

Prvý deň budeme na jednej záhrade spoločne pripravovať záhony, mulčovať a  výživovať pôdu prírodným hnojom na pestovanie. Popri práci sa budeme rozprávať o potravinách a ich kvalite v dnešnej dobe, budúcnosti ľudí a sebestačných komunitách, o trávení a civilizačných ochoreniach, ktoré súvisia nielen s nezdravým stravovaním, ale aj čoraz častejším stresovým životom a rýchlym tempom bytia. Dozvieš sa, ako správne zazimovať záhradu, ako ju vyživovať počas celého roka, aby bola pôda úrodná.

2.  Od koreňov, na ceste k potravinovej sebestačnosti a prirodzenému bytiu

Druhý deň sa budeme venovať všetkým vyššie spomínaným témam. Okrem toho, že účastníkom workshopu predstavím našu vlastnými rukami vytvorenú záhradu a skleník, tak budem rozprávať svoj príbeh o tom, ako som sa zamilovala do záhrady, o mojich začiatkoch, vtipné príbehy z pozorovania života v záhrade a o tom, ako záhrada spája muža a ženu a podporuje zdravý partnerský vzťah.

Termín workshopu:

13.5.2023 - záhrada vo Vraní,  10:00 - 17:00

14.5.2024 - záhrada vo Varíne Pod Jedlovinou, 10:00 - 17:00

Každému prihlásenému záujemcovi pošlem presné inštrukcie,  kde sa záhrady nachádzajú.

Príspevok za víkendový zážitkový workshop:

2 dni – 108€/osoba, 200€/pár

1 deň podľa výberu: 66€/osoba, 120€/pár

Minimálny počet účastníkov: 4

Miesto budeš mať rezervované úhradou zálohy vo výške 30€ na číslo účtu SK1811110000001004001005.

Svojou účasťou podporíš činnosť nášho OZ Divergent.

Ďakujem

Ro

cta