ro2

"Ten, kto pozná iných je bystrý, ten kto pozná sám seba je múdry."

Petra

O mne a "Divergente"

Ja si tento balíček služieb, schopností, poradenstva, cvičení, učení, masáží a terapií pamätám ako "Fullmoon". Už je to nejaký ten rôčik kedy som prvý krát vstúpila do čarovného, voňavého priestoru a očakávala som od tej usmiatej, čiernookej dievčiny, nech uľaví môjmu boľavému chrbtu...

Celé sa to vlastne začalo ešte oveľa skôr, vtedy to bolo len malinké semienko zasiate niekde v podvedomí milej osôbky, s ktorou sme sa akosi našli. Nuž hovorí sa, že žiadne stretnutie nie je náhodné, ale to človeku dôjde často krát až neskôr. Vraj vtedy, keď dozrie. Začiatkom bolo veľa športu, pretože sa človek lepšie cíti keď sa hýbe. Chodili sme spolu potiť kalórie, dobíjať energiu, naberať svalovú hmotu. A tak sme sa posúvali....v pohybe, vo vnímaní tela, v nasávaní informácií, každá tak nejako po svojom a svojou vlastnou cestou. A tam niekde začalo klíčiť to malé semienko v jej tmavovlasej hlávke. Čo tak sa vybrať trochu iným smerom ako je pohodlné. Avšak bez práce nie sú koláče a ku všetkému treba niečo vedieť. Prišla strastiplná cesta  štúdia a skúšok v oblasti Fyzioterapie. Nasledovalo mnoho pádov a vzostupov, mnoho kurzov, workshopov, samoštúdia, nasávania zo skúseností iných a hlavne tých vlastných.

Keď človek ide a nasleduje svoj vnútorný hlas, dokáže si plniť sny. Ten splnený sen sa dnes vola Divergent centrum. Je to miesto, kde sa okrem mňa aj iní chodia hýbať, liečiť, tráviť čas so sebou, učiť sa niečo nové. A nie je to len miesto ako také, je to projekt za ktorým stojí človek menom Rovena. Bolo mi umožnené stáť pri jeho zrode a vidieť úsilie a húževnatosť človeka, ktorého jeho práca baví. Mala som možnosť prizerať sa, ako sa z koníčka stáva niekoho životná cesta, ako sa zo žiaka stáva učiteľ. Celý život má široký záber a keď má človek chuť a vôľu, nájde pre seba to pravé a zmysluplné  a sám vie napredovať - sám so sebou, so svojimi deťmi, v partnerstve, vo vzťahoch, v komunitách, práci.

Ja osobne využívam masáže a zúčastňujem sa na kurzoch jógy, aj keď som v minulosti tvrdila, že ponaťahovať sa viem aj doma. Ponaťahovať sa vieme možno každý, no hodina jógy je pre mňa teraz oázou pokoja a uvoľnenia po ťažkých dňoch, a v tých bežných je zdrojom energie, sily a uvedomenia si seba samej v prítomnom čase a priestore. Jóga je len zlomok toho, čo Rovena ponúka a môžete si vybrať čokoľvek iné pre seba. Niekedy je telo boľavé, pretože máme "boľavú dušu". Naše duše sú krehké, veľa krát ublížené, málo posilnené a strádajúce a v konečnom dôsledku sa nám tak nejako v živote nedarí. Niekedy potrebujeme nakopnúť k niečomu, do čoho sa sami nevieme odhodlať. Inokedy potrebujeme podporu, ktorú nemáme v živote a porozprávať sa, aby sme poznali aj iný pohľad. V inom momente života sa zas potrebujeme začať mať radi. A ja môžem aj keď nie priamo cez terapiu, ale vďaka tomu, že naše priateľstvo pretrváva, počúvať a nasávať z tejto studnice názorov, nápadov a rád. Vždy som si pre seba vybrala to, čo bolo pre mňa potrebné, osožné a s čím som ja sama bola stotožnená. 

A tak ako som si ja mohla vybrať, slobodne, bez nátlaku a presviedčania, kam sa moja cesta životom bude uberať, ako naložím so svojím telom, mysľou a dušou, tak si môže vybrať každý z nás. Len treba prekonať obavy a strach a vykročiť z komfortnej zóny. Zo začiatku možno len kúsoček a po pár kúskoch človek skrátka zistí, že sa veľa vecí dá robiť inak - lepšie, že sa dá cítiť sa ľahšie, že práca môže baviť, že ľudia srdcu blízki môžu byť v našej prítomnosti šťastnejší a že v prvom rade potrebujeme byť šťastní my sami.

Treba "len" začať pracovať so samým sebou, pozrieť sa do vlastného vnútra a ak to sami nedokážeme, tak sa za to nehanbiť, nájsť svojho učiteľa a nechať si pomôcť. Vie ju poskytnúť terapeut cez individuálny prístup, cez pohyb, dotyk, cez psychosomatický výcvik a každému sa uľaví po niečom inom. Sme jedinečné individuality a tak by si mal každý vybrať podľa svojho vlastného volania.

P. :-)

ro2 v2

"Žena je vedomie, muž je hmota."