Pred rokom a pol som sa presťahovala z mesta na miesto, kde všetko dýcha, žije a pulzuje zdravím a životom. Účinky lesa a prírody na naše zdravie sú vedecky podložené a cítiť zdravie v každej bunke tela človeku jednoznačne úplne zmení a skvalitní život. Je to fascinujúce miesto a úplne umocňuje filozofiu, ktorú žijem a sprostredkovávam aj vo svojej práci. Mám pocit, že sa tým pre mňa začal nový život. Všetko, čo nejako zázračne funguje, všetko, čo ešte viac prehlbuje zdravie, pocit sily, radosti, kreativity a vášne, mám chuť skúmať a ešte viac sa do toho ponoriť. Príroda prehlbuje v živote človeka absolútnu fascináciu, pretože v nej všetko žije, dýcha a pulzuje. Rozhodla som sa nemať televízor a musím povedať, že je to pre mňa mŕtva energia, strata času, ale aj snaha spoločnosti priamo zasahovať do identity človeka. Čas od času si pozriem film, na ktorý sa teším a ktorý sa nestane kulisou všedného večera.
Zistila som, že nie je krajších obrazov a zvukov ako: v lete každý večer počúvať žabí koncert, spev rôznych vtákov, ktoré si dávajú navzájom signály, že niečo sa objavilo na papanie a usilovne si stavajú svoje hniezda, aby sa v nich mohol narodiť nový život. Lietanie užitočného a farebného hmyzu, usilovná práca mravcov, energická ruja jeleňov, hašteriace sa diviaky na lúke, biele zadočky srniek trčiace z kríkov, keď večer prichádzam domov, pobehujúca hnedá veverička, ktorá za okamih vyskacká na vrchol stromu, malé diviačiky na centimeter presne zoradené a cupitajúce za maminou snažiace sa učiť postarať o seba. Občas pobehujúce zajace a líška, ktoré Grey preháňa na lúke, zvonce, ktoré hlásia príchod dňa, keď sa ovečky objavia na lúke, kohút hlásiaci sa niekde v diaľke, potom rastúce kvety a bylinky na lúke, ich meniace sa farby, ich pestrosť a ohromná využiteľnosť v kuchyni. Toto všetko je ešte umocnené rôznymi typmi vôní, ako je vôňa čerstvo pokosenej trávy, vôňa ihličia, kvetov, ranná rosa a hmla, ktoré s príchodom slnka odchádzajú, mesiac žiariaci na oblohe a nebo plné hviezd.
"Máme korene a tie rozhodne nevyrastajú z betónu."
Erich Fromm, psychoterapeut a filozof, nazval túto túžbu človeka po prírode "biofíliou". To je láska človeka k prírode a k všetkému živému. Pojem "biofília" pochádza z gréčtiny a znamená "láska k životu". Po smrti Fromma hovoril americký evolučný biológ Wilson o ľudskej potrebe spájať sa s inými živými bytosťami. Ide teda o naše spojenie s prírodou, ktoré je výsledkom evolučného procesu trvajúceho milióny rokov. Človek z prírody vychádza a spája sa s ňou. Je jej súčasťou rovnako ako ostatné formy života.
Existuje sila večná a tá je zelená
Ako napísal Joel Dimsdale, americký lekár,: "Takmer každé ochorenie, nielen infekčné, ochorenie imunitného systému, ale tiež arterioskleróza, rakovina a depresia, môžu byť ovplyvnené imunologickými faktormi." Imunitný systém je kľúčom k zdraviu.
S každým vdýchnutím lesného vzduchu vdychujeme kokteil z bioaktívnych látok, ktoré rastliny vylučujú do vzduchu. Okrem iných ide aj o terpeny. Ak prechádzame lesom, prídeme do kontaktu predovšetkým s terpenmi - s produktom komunikácie rastlín - v plynnom skupenstve. Do tela sa nám dostanú čiastočne cez kožu, ale predovšetkým cez pľúca. Terpeny vo vzduchu pochádzajú z listov a ihličia stromov. Prúdia z kameňov a hrubej kôry niektorých stromov. Vylučujú ich tiež kríky, krovie a byliny v podraste, huby, mach a papradie. Dokonca aj sadnuté lístie a humus pod ním, ktorý sa len hemží živými organizmami a vylučujú terpeny. Terpeny pozitívne pôsobia na náš imunitný systém a môžeme im tiež hovoriť "protirakovinové terpeny". Lesný vzduch je ako liečivý nápoj, ktorý vdychujeme. Pôsobia priamo na imunitný systém a nepriamo cez hormóny znižujú hladinu stresových hormónov.
Kto strávi v lese jeden deň, má nasledujúci týždeň v krvi viac prirodzených zabijáckych buniek ako obvykle, aj keď behom týchto siedmich dní do lesa už nešiel. Ak strávite v lese dva až tri dni, zostáva počet týchto buniek zvýšený po dobu až 30 dní.
Je vedecky dokázané, že naša psyché je prepojená s imunitným systémom. Okrem toho lesný vzduch a fantázia sa môžu vzájomne posilňovať, vnútorné obrazy a príroda sa môžu stať ešte väčším dopingom pre náš imunitný systém.
Rastliny a krajiny komunikujú s naším podvedomím, znižujú hladinu stresu a podporujú našu koncentráciu. Civilizačné choroby spôsobené stresom sú napríklad porucha schopnosti koncentrácie, ochorenia srdca a krvného obehu, poruchy spánku, strach, depresie, poruchy stravovania, závislosti, problémy so žalúdkom a črevami, poruchy imunitného systému alebo neurózy. Aj pri vzniku rakoviny hrajú stresové faktory významnú úlohu.
Tím vedcov vďaka špeciálnym metódam merania dokázal, že pobyt v lese vedie k uvoľneniu, znižuje krvný tlak, vyrovnáva mozgovú činnosť v prefrontálnom cortexe a hladina stresu klesá.
Vedci rovnako dokázali, že aj pachy majú obrovský vplyv na našu psyché, nevedomie, a teda aj na náš zdravotný stav. A to aj v prípade, že ich vedome nevnímame. Máme dokonca pachovú pamäť, ktorá nám umožňuje spojiť určité miesto alebo udalosť s pachom alebo vôňou.
Ďalšia rozsiahla štúdia v Japonsku dokázala, že pobyt v lese výrazne znižuje hladinu stresového hormónu kortizolu a klesá jeho obsah v slinách. Srdečná frekvencia, počet tepov za minútu, je pri prechádzke lesom vyrovnanejšia a konštantnejšia ako pri rovnako dlhej prechádzke mestom.
Fascinácia prírodou - prepnutie mozgu do nového modu
William James, vplyvný americký psychológ a spoluzakladateľ vedeckej psychológie, konštatoval v roku 1890, že človek má dve formy pozornosti. Zámernú pozornosť používame neustále - v práci, škole, pri štúdiu, čítaní, v premávke a najrôznejších každodenných činnostiach. Vyžaduje energiu a je náročná, pretože ju musíme neustále udržiavať. Unavuje nás a môže viesť k vyčerpaniu a stresu. Existuje ešte jedna, úplne odlišná forma pozornosti, ktorá nás nielen nepripravuje o energiu, ale naopak regeneruje naše duševné sily. Prebieha bez akéhokoľvek úsilia a ide o fascináciu. Príroda je priamo prešpikovaná dojmami, ktoré nás okúzľujú a celkom prirodzene tak priťahujú našu pozornosť.
Príliš intenzívna zámerná pozornosť vedie k neurónovým inhibičným mechanizmom v mozgu, k preukázanej únave, impulzívnemu správaniu, rozrušeniu, podráždeniu a k oslabeniu schopnosti sústredenia.
Pobyt v prírode pozitívne pôsobí aj na deti s poruchou ADHD a na deti všeobecne. Podporuje ich pozornosť a koncentráciu, mierni symptómy nepokoja a vyvoláva pocity šťastia.
Existuje liečivá sila a tou je príroda
Už vo 4. storočí p. n. l. písal Hippokrates o veľkom význame prírody pre ľudské zdravie a pri liečení ochorení. V starom Grécku existovali nemocnice, ktoré mali záhrady pre všetkých pacientov, a pobyt v prírode bol neoddeliteľnou súčasťou zdravotnej starostlivosti. Keď bol pacient z nemocnice prepustený, lekár mu pobyt v prírode dokonca predpisoval. Pamätám si svoj pobyt v nemocnici pred cca 5 rokmi - mala som zákaz vystrčiť nos z izby a aj napriek týmto zákazom som odchádzala na väčšinu dňa von a cítila som, že čerstvý vzduch je jednoznačne tá najlepšia liečba.
Pevne verím, že medicína sa v budúcnosti vráti k týmto starým vzorom a zahrnie vzťah človeka a prírody do terapií telesných a psychických ochorení, ale predovšetkým do preventívnej zdravotnej starostlivosti. Využívam prírodu tiež ako jednu z prístupov pri individuálnych hodinách a jej účinky skutočne urýchľujú celý proces učenia a integrácie práce do života klientov.
Tak ako je človek komplexná a celistvá bytosť, tak sú komplexné aj procesy v našom tele a psychike. Aj naše vzťahy k ostatným ľuďom, zvieratám a rastlinám sú rovnako komplexné ako náš vzťah k životnému prostrediu a prírode. Človek je jednota tela a ducha. Tieto dve časti spolu sú neodlúčiteľne spojené a vzájomne spolupracujú. Psychosomatika neznamená, že si budeme nahovárať nejakú chorobu, ale zaoberá sa tým, ako sa telesne prejavujú psychické pochody a ako naopak telesné procesy ovplyvňujú psyché.
Prajem vám veľa krásnych chvíľ v zelenom raji - ponorte sa, dýchajte, pozorujte, počúvajte a buďte v kontakte so životom. Doprajte si telesné a hlboké vnútorné zážitky spojené s meditáciou, aby ste sa cítili zdravo a šťastne.
Ro :-)